Úložiště Bratrství

Úložiště Bratrství leží u města Jáchymov na úpatí Krušných hor.

Dříve uranový důl, dnes úložiště radioaktivního odpadu

Úložiště Bratrství v Jáchymově je vybu­dováno v části opuštěných podzemních prostor bývalého uranového dolu Bratr­ství.  Úložiště je situováno v prostorech okolo býva­lé těžní štoly, která byla spolu s 5 přilehlými komorami v roce 1974 adaptována na úložiště radioaktivních odpadů.

Do úložiště Bratrství putují pouze nízko- a středněaktivní odpady s obsahem přírodních radionuklidů. Abychom je zde mohli ukládat, byly těžní štola i stěny a stropy komor technicky upraveny. Části chodeb a stropu ve štole jsou zajištěny betonem zakončeným ve stropní části ocelovými nosníky. Podlahy s drenážním systémem a s centrální retenční jímkou jsou také vybetonovány.

Do úložiště Bratrství se vejde přibližně 5 555 sudů nízko- a středně aktivního odpadu s obsahem přírodních radionuklidů.

Samotná těžní štola o délce 385 m je obslužnou komunikací. Přilehlé komory se postupně zaplňují tak, aby nebyly omezeny přístupy k dalším štolám a technologickým zařízením. Obalové soubory se do úložných prostor ukládají ve vrstvách. Celková kapacita úložiště je zhruba 1200 m3, můžeme do něj tedy umístit přibližně 5 555 sudů. Po úplném zaplnění sudy budou vstupy komor uzavřeny a komory budou stabilizovány.

Současný systém větrání úložiště je umělý, s osa­zeným ventilátorem v ústí přístupové štoly. Umělé větrání je v provozu pouze v případě přítomnosti pracovníků v úloži­šti. Jinak proudí větry přirozeným tahem, v závislosti na ročním období buď smě­rem ven z dolu (výdušná v letním období) nebo směrem do dolu (vtažná v zimním období).

Jak poznáme, že radioaktivní odpady z úložiště neovlivňují své okolí?

V rámci radiačního monitorování se řídíme vyhláškami Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Kromě toho monitorujeme i stabilitu horninového masivu a jeho okolí a kvalitu a složení vod v úložišti i mimo něj. Výsledky podrobného měření spolu s geotechnickou dokumentací stěn výrubu potvrzují stabilitu důlního díla. Tu dozoruje i Obvodní báňský úřad v Sokolově.

Vše, co se uvnitř děje, poctivě sledujeme, monitorujeme a hlídáme, že zařízení nijak negativně neovlivňuje své okolí.

Radiační situaci na úložišti pravidelně kontrolujeme dozimetrickými měřeními, která jsou prováděna dle programu monitorování schváleného Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. V návaznosti na pracovní činnosti v úloži­šti a dle způsobu větrání důlních prostor provádíme kontroly i operativně. Při kontrole měříme ekvivalentní objemovou aktivitu radonu a objemovou aktivitu směsi dlou­hodobých radionuklidů emitujících záření uran-radiové řady. Pečlivě monitorujeme samozřejmě také osoby, které do úložiště vstupují.

Abychom podchytili všechna rizika spojená s ukládáním radioaktivního odpadu, pravidelně odebíráme vzorky vod vytékajících z důlních prostor i z okolních povrchových vod. V nich pak stanovujeme objemovou aktivitu ukládaných přírodních radionuklidů. Kvůli vysokému obsahu přírodních radionuklidů v místním prostředí díky bývalé hornické činnosti jsou naměřené hodnoty vyšší, než je obvyklé přirozené pozadí v jiných oblastech České republiky. Navzdory tomu zde nikdy nebyly překročeny stanovené limity.

Z dosavadních výsledků monitorování vyplývá, že provoz úložiště radioaktivních odpadů Bratrství odpovídá všem bezpeč­nostním limitům, stanoveným Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a úložiště nemá negativní vliv na své okolí ani osoby, které do úložiště vstupují.

Od stříbra přes uran k radioaktivním odpadům

Obrovský rozvoj důlní činnosti v okolí Jáchymova spadá do 16. století, na jehož počátku bylo město založeno. Důl Bratrství, dříve Štola saských šlechticů, byl tehdy jedním ze stříbrných dolů, kterých bylo v okolí Jáchymova hned několik. Zajímavostí je, že součástí dolu je i tzv. „slepá“ těžní jáma Zdař Bůh. Proč slepá? Protože neústila až na povrch – těžní věž se strojovnou byla v podzemí a na povrch vedla pouze vodorovná štola, která sloužila k dopravě vytěžené rudy.

Když naši předci vytěžili stříbro, věnovali se těžbě těžkých kovů a koncem 19. století začali s těžbou uranové rudy. Jáchymov se dostal do centra dění, když paní Marie Currie Sklodowská v místním smolinci a odpadu z továrny na uranové barvy objevila prvky radium a polonium. Tato vědkyně navíc spolu s vědcem Andrém-Louis Debiernem vymysleli metodu, jak vyrábět radiové soli (RaCl2, chloridu radnatého) z hald vyluhovaných odpadů. Začátkem 20. století se výroba těchto solí rozjela ve větším měřítku a ve 30. letech 20. století se začala rozvíjet jáchymovská lázeňská čtvrť, kde jsou dodnes aktivní radiové lázně.

Od konce druhé světové války probíhala v místních dolech těžba uranu v nechvalně známých podmínkách. Fungovaly zde dva nápravné pracovní tábory s krycím označením M a D. Setkávali se tu odsouzení váleční zločinci a kolaboranti, političtí i kriminální vězni. Vězni z obou táborů pracovali společně s civilními zaměstnanci na dole Bratrství, a to až do roku 1954, kdy byly oba tábory zrušeny. Za tu dobu se do Sovětského svazu vyvezlo z tohoto naleziště tisíce tun uranu.

V roce 1974 pak byla část těžní štoly upravena a je dodnes využívána jako úložiště radioaktivních odpadů.

Na nedávnou historii nezapomínáme

K uctění památky vězňů, kteří zde byli nuceni pracovat v nelidských podmínkách, nechala SÚRAO v roce 2021 vybudovat památník, na kterém jsme spolupracovali s Ústavem pro studium totalitních režimů. Při odhalení památníku pronesl František Radkovský, emeritní biskup plzeňský, tuto modlitbu:

Dobrotivý Bože, setkali jsme se na tomto místě, abychom si připomněli utrpení mnoha nevinných lidí, vězněných a pracujících za nelidských podmínek v uranových dolech zde i v okolí. Lidí, kteří usilovali o svobodu, pravdu a spravedlnost, a proto byli zatčeni a nespravedlivě vězněni. Prosíme Tě, buď milostivý ke všem těmto obětem a přijmi jejich životy a všechno utrpení, vykonávané na nich krutým komunistickým režimem. Vždyť i díky tomuto utrpení můžeme dnes žít ve svobodě a v dobrých podmínkách.

Prosíme Tě i za ty, kteří je věznili, nutili k práci a chovali se k nim zločinným způsobem. Dej, aby – pokud ještě žijí – si uvědomili hrůznost svého krutého počínání a litovali ho. Současně prosíme, aby se podobné násilí už nikdy neopakovalo u nás ani kdekoliv ve světě.

Prosíme Tě, dej, aby všichni, kdo sem přijdou a tuto pamětní desku si prohlédnou, si dokázali uvědomit krutost nespravedlivého násilí, vzpomněli na všechny oběti a jejich utrpení a pod vlivem tohoto uvědomení a vzpomínky usilovali o spravedlnost, vzájemné porozumění, odpuštění a pokojné řešení všech nedorozumění a problémů.

O to Tě prosíme skrze Tvého Syna Ježíše Krista v jednotě s Duchem Svatým, amen.

 

Zdroj historické fotografie: Fotogalerie Jáchymov, Důl Bratrství (Miroslav Palfi, 2018). Dostupné na stránce https://www.rajce.idnes.cz/mipalfi/album/jachymov-dul-bratrstvi (23-10-2024)

Podívejte se, jak úložiště vypadá zvenku i zevnitř